NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/1

17 Aralık 2016 Cumartesi     2367

BUĞDAY ÜRÜNLERİ VE BULGUR SEKTÖRÜNDE BİR BAŞARI HİKAYESİ;DAĞLI BAKLİYAT

DAĞLI BAKLİYAT MAKİNA GIDA TİC. LTD. ŞTİ.

ŞERİF DAĞLI KİMDİR?

Dağlı Bakliyat Makina Gıda Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Dağlı 1964 yılında Nizip’te doğmuştur. Maddi yetersizliklerden dolayı ilköğretimden sonra okuyamamış ve tornacı Ülkü Bilgi ustanın yanında torna tesviye bölümünde 1977 yılında işe başlamıştır. 1988 yılında Dağlı Torna ve Makine Sanayii adı altında kendi işini kurarak gıda sektörüne yönelik makine imalatına başladı. Mercimek, bulgur ve yem fabrikalarına işleme sistemleri kurarak Nizip’te ve G. Doğu Anadolu bölgesinde üne sahip olmuştur.

GELİŞİM HİKAYESİ:

Şerif Dağlı ve Mehmet Dağlı kardeşlerin temelini attığı Dağlı Bakliyat 2002 yılında bulgur üretim tesisi kurmaya yönelik AR-GE çalışmalarına başlamış ve 2005 yılında Dağlı Bakliyatın temelleri atılarak Tatbul markasıyla üretime başlanmıştır. 2010 yılında günlük kapasitesini 60 tona çıkaran Dağlı Bakliyat 2014 yılına gelindiğinde bu kapasiteyi ikiye katlayarak günlük 120tona ulaşmıştır ve Tatbul markası ile bulgur sektörün de sayılı markalar arasına girmeyi başarmıştır. Firma bugün 5.000 m² kapalı alan 28.000 m² açık alan ile faaliyetlerine devam etmektedir. Sektöründe ilklere imza atan Dağlı Bakliyat 2007 yılında bulgur sektöründe ilk filmli ambalajı kullanmaya başlamıştır. 2014 yılında ise dünyanın ilk kendinden karışımlı arpa şehriyeli bulgurunu üreterek ilklere imza atmaya devam etmiştir.

DAĞLI BAKLİYAT ÜRETİMİ VE KALİTESİ:

Üretimdeki çeşitler:

TATBUL: Pilavlık bulgur, köftelik bulgur, ince pilavlık bulgur, sefer kitel ,esmer pilavlık, esmer köftelik kavrulmuş arpa şehriye, kavrulmuş tel şehriye, arpa şehriyeli bulgur, tel  şehriyeli bulgur, köy tipi kepekli bulgur üretimi yapılmaktadır.

KEHRİBAR: Pilavlık bulgur, İnce Pilavlık Bulgur, Çiğ Köftelik bulgur ürünlerinin üretimi yapılmaktadır.

×