NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/4
2/4
3/4
4/4

12 Eylül 2019 Perşembe     2278

ZEYTİNYAĞI ve SABUN SEKTÖRÜNDE BİR BAŞARI HİKAYESİ; UYGUR ZEYTİNYAĞI SABUN GIDA TİC. LTD. ŞTİ.

AVNİ UYGUR KİMDİR? 

 

1959 yılında Nizip’te doğan  Avni UYGUR öğretimini Nizip’te tamamlamıştır. Okul sonrası yıllarında Ziraat,Hırdavatçılık ,işleri ile uğraşan Avni UYGUR  o zamanlarda baba mesleği olan sabun üretim imalathanesinde mesleğinin ilk adımlarını atmıştır. 4 çocuk babası olan Avni UYGUR  2009-2013 yılları arasında Nizip Ticaret Borsa’sında Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

 

UYGUR’LA GELİŞİM HİKAYESİ

 

1972 yılında sabun sektöründe faaliyete başlayan Uygur Sabun, 1984 yılında yaptığı atılımlarla bölgede bulunan zeytinlerin işlenmesine dair tesis eksikliği ihtiyacından dolayı zeytinyağı üretim sektörüne adım atmıştır. 2011yıllarında şahıs firmasından çıkıp aile şirketi yolunda adım atılıp Uygur Zeytinyağı ve Sabun Gıda Tic.Ltd.Şti. olarak devam etmektedir. Ekonomik kriz zamanında firma kendi içerisinde yaptığı toplantılarda bu dönemi en az zararla nasıl atlatabileceklerini değerlendirmiş ve üretimi daha istikrarlı daha verimli yapabilmek için tesislerinde iyileştirmeler yapmıştır. Teknolojik cihazların kullanımına önem veren Uygur Zeytinyağı ve Sabun üretim kapasitesini artırarak yeni işçiler istihdam etmiştir. Bölgemizde zeytinyağı üretimi önemli ve hassas bir konumda olmasından dolayı sektörsel gelişmeleri yakından takip eden Uygur Zeytinyağı ve Sabun tesislerinde, son sistem kontini makineleri belli periyotlarla işletmeye dahil etmiştir. Düşük asitli ve yüksek kaliteli  zeytinyağı üretiminde Nizip’te söz sahibi olmaya hak kazanmıştır. 

 

“UYGUR ZEYTİNYAĞI” ÜRETİMİ ve KALİTESİ

 

Uygur Zeytinyağı ve Sabun günlük 120 ton kapasiteye sahiptir. Üretiminde ekstra, natürel sızma zeytinyağı ve birinci natürel zeytinyağı elde edilmektedir. Tane zeytin işlenmesinde rekolteye göre değişiklik göstermekle birlikte kapasite 2.000.000 kg/yıl şeklindedir. Zeytinyağı üretim tesisinde kontini sistem makineler tamamen bilgisayar destekli olup sürekli olarak 6 kişi istihdam etmekte ve ayrıca zeytin hasat döneminde sezonluk işçilerde istihdam etmektedir. Geçmişten günümüze 4.kuşakla üretim yapmakta olan Uygur Zeytinyağı ve Sabun  yağ analizlerini Nizip Ticaret Borsası Laboratuarlarında yaptırarak daha rahat güvenilir ve kaliteli yağ satımları yapmaya başlamıştır çünkü üretilen yağın kalite derecesini bilmek ve laboratuar analizlerinden elde edilen raporları değerlendirerek sürekli iyileştirmeyi hedef almak Uygur Zeytinyağı ve Sabunun kalite ilkelerindendir. 

 

“UYGUR SABUN” ÜRETİMİ ve KALİTESİ

 

Nizip bölgesi sabunculuğuyla ünlü bir bölgedir. 130 yıla aşkın bir süredir bölgede zeytinyağından sabun üretilmiş ve halen devam etmekte. Sabun ustasından kalfaya kalan ustalık mirası bugün hiç eksilmeden en iyi sabunları Uygur Sabun üretmeye devam ediyor. Bir sabunu kaliteli yapan unsurlar içeriğinde kullanılan yağların cinsleri ve kalitesi yanı sıra üretim şekli ve uygun bekleme süresidir. Uygur Sabun tüm bu unsurlara çok önem verip, en kalitelisinden zeytinyağı, defne yağı, prina yağı ve palm yağından hazırlanan ustalık gerektiren karışımı yılların tecrübesiyle sabunlaştırıp sabun kafeslerinde 1 yıl boyunca bekletiliyor. Ortaya çıkan sonuçsa muhteşem. Cildi ve saçları koruyan, cildin ihtiyacı olan E vitaminini sağlayan ve temizleme yeteneği çok güçlü olan doğal bir sabun ortaya çıkartılıyor. Üretilen ürünlerin Gaziantep, Birecik, Şanlıurfa, Adana ve diğer illere dağıtım ve satışı yapılmaktadır.

×